Kdo platí na prvním rande?

Měli jste krásnou první schůzu a číšník právě přinesl účet. Kdo by měl zaplatit účet? On? Nebo ona? Nebo dohromady?

Bohužel neexistuje na tuto otázku jednoznačná odpověď. Jsou situace, kdy všechny tři varianty dávají smysl. My jsme analyzovali všechny možné situace a zde jsou naše rady ktomu, kdo by měl zaplatit.

prvni rande

V zásadě by měl platit chlap

I když se teď ozve mnoho feministinek a šetřílků: Je pořád na muži, aby zaplatil účet. Nejedná se pouze o staré klišé, ale také o gesto, které dokáží ženy ocenit.

Proběhla schůzka příjemně a oba měli jste příjemný večer a chcete se znovu vidět, pak by muž neměl dělat drahoty a vytáhnout šrajtofli. Neudělá to žádnou velkou díru v rozpočtu a většinou nemáte schůzku každý den. A také to ukáže ženě, že to dotyčný myslí vážně a že rád šel na druhé rande, možná i víc.

Také finančně je toto starodávné rozdělení rolí stále aktuální. Minimálně ženy vydělávají ženy vyražně méně než ženy. Kromě toho muži mohou teatrálním představením při placení demonstrovat, že nemají hluboko do kapsy. Ženy si všímají i těchto maličkostí a přece jen  podvědomě hledají zajištěného živitele pro své budoucí děti. Požadovat na první schůzce rozdělení účtu na půlovinu, nebo jinou účast slečny na útratě, vrhne jistě špatné světlo na platební solventnost nápadníka.

Kdy může být účet rozdělen

Mohou nastat také situace, kdy dozdělení učtu může dávat smysl. V první řadě je to případ, kdy žena sama trvá na tom, aby část účtu sama zaplatila. Jako muž byste o tom neměl dlouho diskutovat. Ještě jednou nabídněte, že účet zaplatíte a řekněte, že vám to udělá radost. Pokud vaše společnice i nadále trvá na rozdělení útraty, pak byste měl ustoupit.

Zcela obecně a i z našich dlouhodobích zkušeností musíme říci, že toto není žádný dobrý ukazatel. Když se žena snaží zaplatit svoji část útraty, většinou to znamená, že nemá chuť na pokračování s vámi a nechce vám zůstat nic dlužná.

To že si chce žena zaplatit svoji část účtu, může mít i docela prostý důvod. Možná dobře vydělává a nechce vše nechat na vás. Nebo je žhavá zástupkyně rovnoprávnosti a jen tak se nesrovná s tím, aby muž sám zaplatil účet.

Většina žen se ale stejně drží konzervativních zvyklostí. Hledají sice nutně partnera, ale stejně chtějí být dobívány a okouzlovány. Pro takové ženy je návrh na rozdělení útraty jako rána do obličeje.

Kdyby měla ONA zaplatit účet

Řekněme si srdečně: není vlastně žádný smysluplný důvod, proč by měla žena sama zaplatit celý účet na první schůzce. Ani feminismus ani militantní rovnoprávnost nenutí ženy k tomu, aby platili účet samy.

Mezi mladými lidmi se občas může stát, že chlapec může ještě studovat a proto je zcela bez peněz. Naopak dívka už pracuje a má pravidelný příjem. Pak to dává smysl, že by žena zaplatila celou útratu. To je, ale samozřejmě jen taková výmluva.

Možná to vypadá trochu komplikovaně: tři různé možnosti, kdo, kdy a kde a co by měl zaplatit. Proto tady ještě jednou vše srozumitelně, aby muži a popřípadě i ženy věděli co platit na prvním rande:

Obecná doporučení pro muže

Zapomeňte na emancipaci žen! Celkem obecně platí pro vás jako pro muže: Platit! Vypadat, že jste lakoma, vám žádné body u žen nepřidá.

Na druhou stranu není nutné žádné okázalé chování. Pokud se budete chovat jako výtaha a upozorňovat zbytečnými gesty, můžete dosáhnout opačného výsledku. Okázele tahat peněženku a hrát divadýlko by se vám nemuselo vyplatit, protože dotyčná by mohla mít pocit, že je vám něčím zavázana.

Nejlépe funguje něco jako: „Hezky jsem se dnes s tebou bavil, nevadí, že dnes zaplatím?“ Za normálních okolností bude vaše partnerka za takové gesto ráda a připíše vám za to pár bodů.

Trvá-li vaše partnerka na tom, že bude platit každý za sebe i poté, co jí dvakrát nabídnete, že účet zaplatíte, netlačte na pilu a akceptujte to. V žádném případě na toto téma nechtějte diskutovat nebo hádat. Pokud chce zaplatit svoji půlku útraty, je to její právo a vy byste o tom neměl dále diskutovat.

Pokud vaše partnerka chce bezpodmínečně zaplatit útratu a během večera zmínila, že vydělává mnohem více než vy, může vyjimečně i žena zaplatit úttratu v restauraci.

Tak jako tak, pokud žena trvá na odděleném placení, asi vám tím dává něco najevo. Může to být to, že večer s vámi asi nebyl to, co si slibovala a zaplacením své části si signalizuje, že už další setkání s vámi neplánuje.
Pak už zbývá vyzkoušet štěstí na další seznamce.